SINI Hargushay Primary Schoolin-tarina
Sini School.jpg


Gendabi on noin 5000 asukkaan paimentolaiskylä Hanang-vuoren juurella Pohjois-Tansaniassa. Köyhän paimentolaiskylän asukkaista vain noin 15% on luku- ja kirjoitustaitoisia, ja lähes kaikki elävät luontaistaloudessa.
Vuonna 2006 Kylän ainoa peruskoulu oli täpötäynnä ja moni lapsi ei päässyt kouluun lainkaan.
Sinituotteen ja Gendabin kylän yhdistivät Sinituotteen - suomalaisen perheyrityksen - omistajan tyttären reppureissun Tansaniassa. Matkan jälkeen syntyi päätös ryhtyä tukemaan Gendabin kylää uuden koulun rakentamisessa.

Rakenteilla olevassa SINI Hargushay Primary School:ssa käy koulua tänä päivänä 357 lasta, ja koulu parantaa huomattavasti Gendabin kylän lasten mahdollisuuksia peruskoulutukseen ja parempaan tulevaisuuteen.
Projekti toteutetaan ainutlaatuisesti suorassa yhteistyössä kylän kanssa ilman byrokratiaa, isoja yhdistyksiä ja välikäsiä. Rakentamisessa suunnitelmat, kustannusarviot ja seuranta tapahtuu paikallisesti kylän nimeämässä SINI School projektiryhmässä, jossa ovat edustettuina kyläläisiä ja opettajia.

Sinituotteen edustajat seuraavat viikoittain projektia sähköpostin kautta raporttien ja kuvien avulla. Rahoituksen hoitaa kaikkien rakentamiskulujen osalta Sinituote, joka siirtää varoja tarpeen mukaan paikalliseen pankkiin, josta ne käytetään materiaalihankintoihin. Itse rakentamistyöhön kylä osallistuu talkootyöllä. Kyläläiset ovat olleet mukana aktiivisesti projektin kaikissa vaiheissa ja ovat täten erittäin sitoutuneita projektin läpiviemiseen ja koulun pitkäjänteiseen kehittämiseen ja ylläpitoon.

Lähtökohtaisesti syrjäinen ja köyhä paimentolaiskylä Gendabi on projektin myötä kehittynyt monipuolisesti. Sini Hargushay Primary School:a pidetään nyt koko Hanang-alueen parhaimpana peruskouluna. Aikaisemmin kylässä oli pulaa pätevistä opettajista, mutta nyt Tansanian valtio valitsee parhaimmat opettajat juuri SINI kouluun. Paimentolaisperheissä koulutusta ei osattu ennen arvostaa, mutta SINI stipendien luomien uusien mahdollisuuksien myötä kylän lasten opiskeluinto ja –tulokset ovat parantuneet huimasti. Koulun rakentamisen vaatima kylän järjestäytyminen ja talkootyö ovat lisännyt kyläläisten vastuunkantoa omasta hyvinvoinnistaan ja kehityksestään.

Sinituote toivoo SINI Hargushay Primary School –hankkeen myötä, että jokai- sella lapsella sukupuolesta tai asuinolosuhteista riippumatta olisi mahdol-lisuus saada hyvä peruskoulutus, johon kuuluu luku- ja kirjoitustaidon ohella perustiedot kodin ja perheen hygieniasta, omasta kulttuurista ja yhteiskun-nasta.

Sinituote Oy
SINI Hargushay newsletter, December 2011
Hurghushay school trip December 2011.jpg

Johanna Hamro‐Drotz (SINI Export manager and school project coordinator), as well as her husband
Dennis visited Harushay for a week in the middle of November. Here is an extrackt from their travel diary with update and pictures on the various parts of the project…
Matkablogi
SINI-koulua-ympäröi-kuvan-k.jpg

Matkablogi vapaaehtoistyöstä: kolme kuukautta opettamassa ja oppimassa Tansanian syrjäseudulla!

Mirja Niskala työskentelee juuri nyt Tansaniassa, SINI Hargushay Primary School:ssa. Hän on ollut siellä nyt tammikuun alusta asti opettamassa englantia ja hän on siellä yhteensä kolme kuukautta!
Mirja kirjoittaa aivan hurmaavan hauskaa blogia osoitteessa:

http://muntansania.blogspot.com

Käykää lukemassa  päivitykset Tansanian taivaan alta!